navštivte kvalitního optika ve své lokalitě
NAŠE VIZE
ODBORNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků pracují pracovníci s příslušnou odbornou kvalifikací.

ORIGINALITA
V prodejnách kvalitních očních optiků nabízíme brýlové čočky a kontaktní čočky renomovaných dodavatelů.

KVALIFIKACE
V prodejnách kvalitních očních optiků provádíme měření zraku – optometrii na profesionálním vybavení, s využitím nejnovějších vědeckých poznatků a s garancí správného, pohodlného vidění.
PŘESNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků zhotovujeme brýlové zakázky dle závazných a schválených norem společenstva očních optiků a optometristů.

SOLIDNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků dbáme na to, aby každá cena byla přesně vykalkulována a tato kalkulace dodržena.

INDIVIDUALITA
V prodejnách kvalitních očních optiků přistupujeme individuálně ke zvládnutí Vaší zrakové pohody za každé situace, ve které se můžete ocitnout.
KOMPETENCE
V prodejnách kvalitních očních optiků se všichni zavazujeme k neustálému vzdělávání a sledování nejnovtějších trendů a poznatků v oční optice.

SPOLEHLIVOST
V prodejnách kvalitních očních optiků se vždy můžete spolehnout na naše zkušenosti, podle kterých vybíráme řešení pro Vás.

DŮVĚRYHODNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků si vážíme důvěry, kterou v nás vkládáte a ta je zavazující pro zpracování Vaší zakázky.

UV ochrana očí v zimě

UV ochrana očí v zimě

Věděli jste, že den na sjezdovce může poškodit vaše oči víc, než den strávený na pláži? Mnoho lidí své sluneční brýle na zimní měsíce odkládá. Abyste si však vaše oči udrželi zdravé a zrak ostrý, je nezbytné chránit své oči před UV zářením během celého roku.

Důvody, proč je zima pro oči náročná

UV paprsky mohou v zimních podmínkách přicházet jak shora tak zdola. Sníh odráží téměř 80 % slunečních paprsků, zatímco písek na pláži jen 15 %. Takže když lyžujete nebo snowboardujete, vystavujete se téměř dvojnásobnému UV záření.

Vyšší nadmořská výška sjezdovek znamená řidší vzduch, který propouští do atmosféry více ultrafialového záření. UV záření se zvyšuje o 4 % každých 300 m nadmořské výšky, na vrcholcích některých hor tak může dosáhnout až o 15 % vyšších hodnot.

V zimním období vás často zatažená obloha může mást, protože viditelné světlo je redukováno, zatímco UV světelné paprsky prochází stále stejně. Mnoho lidí odkládá sluneční brýle a tím nechává své oči nechráněné.

Jak si oči chránit

Zdá se, že mnoho milovníků zimních sportů si neuvědomuje, jak potřebné je chránit si oči před škodlivými slunečními paprsky a že i přes velmi vysoké hodnoty UV záření, kterým je vystaveno mnoho lyžařů a snowboardistů, se proti slunci chrání jen příležitostně. Brýle poskytující ochranu očí při zimních sportech se výrazně změnily od dob, kdy si Eskymáci na Aljašce vyřezávali ochranné brýle ze sobích parohů, aby předešli působení UV záření. Dnes vám dobrý optik doporučí polarizační nebo zrcadlovou vrstvu s oranžovým či jiným zabarvením, která zvyšuje kontrast a minimalizuje odlesky sněhu. Současný sortiment ochranných sportovních brýlí je velmi široký a to i v dioptrickém provedení. Jezdit po svahu bez správné korekce je nerozumný hazard, při vyšších rychlostech dochází snadno k přehlédnutí nějaké překážky či změny terénu.

I když se zimním radovánkám právě nevěnujete, je stále stejně důležité nosit sluneční brýle. A je dobré nosit kvalitní brýle. Zaměřte se na ty, které blokují 99­–100 % UVB a UVA paprsků a vyhovují standardům normy ANSI Z80.3. Na trhu existují kontaktní čočky s UV blokem, sluneční brýle však v žádném případě nenahrazují. Tyto kontaktní čočky totiž eliminují pouze část UV záření dopadajícího na rohovku, a proto se nabízí UV ochranu očí zvýšit slunečními brýlemi navíc.

Dlouhodobé vystavení se UV paprskům v zimě může vyvolat krátkodobé potíže typu fotokeratitida (sněžná slepota) nebo i vaše oči vážně poškodit a způsobit např. makulární degeneraci nebo kataraktu. Používáním vhodné ochrany v podobě kvalitních slunečních brýlí si však vaše oči můžete bezpečně chránit nejen v zimě, ale celý život.

Komentáře

Publikováno: 30.10.2017