Kancelářský syndrom = Office Eye Syndrom není klasickým onemocněním, ale produktem celodenního sledování monitorů, notebooků, tabletů či telefonů. Potíže, které si těmito aktivitami přivodíme a nebudeme jim věnovat patřičnou pozornost mohou našim podceněním být začátkem onemocnění. Proto je konzultace s očním lékařem či optometristou více než vhodná.
Office Eye Syndrom je pojem, se kterým se setkáváme v médiích snad každý den. Zní to již skoro jako klišé, dokud se nás to skutečně nezačne týkat. Kolem 30 % současné populace dříve nebo později tyto potíže zaskočí.
Za posledních 30 let se naše pracovní aktivity přesunuly z osobní komunikace na tu méně osobní – počítačovou. Často tedy mluvíme o digitálním věku.
Zásadní změna pohledových vzdáleností a převážná část dne strávená v uzavřených místnostech je pro naše oči nepřirozená a zatěžující.
A co volnočasové aktivity? Nejste vy a vaše děti opět u internetu na všech možných sociálních sítích? Jakou část dne u těchto „pomocníků“, „hraček“ trávíte?
Lidské oko se před miliony let dívalo hlavně do dálky, bylo ve vlhkém a čistém prostředí. Zdá se, že násilná změna životního stylu ho zaskočila.
Proč vlastně?
Dálka je pro systém obou očí vzdálenost od 5 metrů do nekonečna. Při pohledu na tyto vzdálenosti není potřeba, aby oční svaly musely pracovat, pokud jsme bez brýlí nebo s těmi správnými brýlemi.
Od 5 metrů blíže začínají svaly doostřovat a probíhá stáčení obou očí na sledovaný detail. Je zaměstnáno několik očních svalů. Pokud je tedy vaše hlavní pracovní vzdálenost mezi 30-80 cm, a to po celou pracovní dobu, nutíte oko k zátěži, která se rovná těžké práci horníka v dole. Vzniká oční stres.
Jak tedy vašim očím pomoci?
Kontrolou – měřením zraku, dioptricky a svalově nevyvážený systém očí pracuje pod stresem.
Kontrolou – hygieny pracoviště, důležitá je kontrola pohledových vzdáleností, intenzity osvětlení, čistoty klimatizace. V praxi to znamená, že u pracovního stolu sedíme v co nejpřímější poloze, k textu máme ideálně 30-50 cm a k monitoru 60-80 cm.
– na ploše monitoru by se nemělo střetávat současně denní a umělé osvětlení;
– pokud možno na odpolední hodiny zmírněte intenzitu modrého světla a nechte pracovat filtry. Ti, kteří nosí brýle s antireflexní úpravou si mohou tyto filtry dopřát již na nich;
– klimatizace by měla být podpořená zvlhčením vzduchu a pravidelně čištěna;
– pravidelné přestávky a relaxační cviky jsou také nezbytnou součástí prevence;
– pokud upřeně sledujeme plochu monitoru, snižujeme nevědomky frekvenci mrkání, měly by tedy následovat pravidelné pauzy či alespoň změny pohledových vzdáleností.
Použití vhodných zvlhčujících kapek a vitamínů je také jedna z možností úlevy a prevence.
Ne ale každá „umělá slza“ nám přinese efekt, a pokud ano, pouze krátkodobý. Na trhu jsou ale produkty, které jsou vyvíjeny s cílem pomoci nám v co nejdelším intervalu. S odborníky se o nich můžete jistě poradit.
Mějte na paměti, že nejlépe je zjistit příčinu a potížím předcházet. V našich očních optikách přicházíte do kontaktu s odborníky a ty vaše oči zajímají.
Komentáře
Publikováno: 6.10.2016