Stalo se vám někdy, že jste se přišli zeptat do oční optiky na vyšetření zraku a místo očního lékaře jste byli posláni k optometristovi?
Mnozí z vás mohou pozorovat zhoršené vidění, ať už do dálky, či na čtení. Anebo brýle již nosí a rozhodnou se vyzkoušet kontaktní čočky. V tuto chvíli vás napadne myšlenka, kam vlastně jít a s kým tuto záležitost řešit? Automaticky pomyslíte na očního lékaře, u kterého si v první řadě vybavíte dlouhé čekací lhůty na objednání. A protože času je v našich očích málo, zkusíte navštívit oční optiku. Právě ve specializovaných očních optikách vám nabídnou přeměření zraku a možnost aplikace kontaktních čoček optometristou.
Kdo je vlastně optometrista?
Optometrista musí mít bakalářský nebo magisterský titul, získaný studiem oboru optometrie na lékařské nebo přirodovědecké fakultě. Jeho povinností k výkonu povolání je nutná registrace v registru zdravotnických pracovníků České republiky. Zde si kdokoli může zjistit, zda právě jeho optometrista má odpovídající vzdělání. Registrovaný optometrista je povinen se nadále pravidelně vzdělávat, aby mu byla registrace prodloužena. Najdeme ho v očních optikách nebo ve specializovaných očních centrech. Z tohoto důvodu už nemusí člověk navštívit přednostně očního lékaře.
Optometrista zrak změří, zkontroluje celkový stav předního segmentu oka a provede řadu doplňujících vyšetření, které mohou odhalit mimo základních i skryté oční vady. Tyto vady mohou způsobovat velkou řadu nepříjemných obtíží. Zároveň vám pomůže s následným doporučením vhodných brýlových čoček v kombinaci s výběrem stylové a pohodlné obruby. S veškerou odborností se postará o správnou volbu kontaktních čoček a doporučí vám ty nevhodnější s ohledem na váš životní styl.
Dále se zaměřuje i na vyšetření dalších funkcí, jako je vyšetření kontrastní citlivosti, barvocitu pro správné vnímání barev a prostorového vnímání. Vyšetření optometristou je prováděno přesně podle vašich individuálních potřeb a hlavně na vzdálenosti, ve kterých se během dne pohybujete . Velkou výhodou optometristy je čas, který vám může věnovat s minimální čekací dobou na objednání, a dokonce není výjimkou přeměření zraku ihned. Standardní délka měření je minimálně 30 min.
Oční lékař nám poskytne plnohodnotnou péči při léčbě očních onemocnění a při prevenci. Také může přeměřit dioptrie a předepsat recept na brýle. Kompletní vyšetření však většinou netrvá déle než 15 minut. Proto se u nás postupně po vzoru západních zemí přesouvá vyšetření zraku z očních ambulancí do vyšetřoven optometristů. Oční lékař má pak větší prostor a čas pro svoji odbornou činnost.
Optometrista spolupracuje s očním lékařem a v případě podezření na oční onemocnění odesílá klienta do oční ambulance. Zde platí nepsané pravidlo, že optometrista měří a lékař léčí. Tyto dva obory jsou navzájem propojené. Účelem není soupeření o pacienty, ba naopak.
Jak často chodit na vyšetření zraku?
Pravidelné přeměření zraku je důležité proto, aby brýle obsahovaly aktuální dioptrickéhodnoty. Ke změně dioptrií dochází plíživě a člověk ji pocítí až ve stadiu, kdy stávající brýle nevyhovují a způsobují řadu potíží. Je lepší těmto obtížím předejít, nezanedbávat prevenci, která je v případě očí velmi důležitá a nechat zrak zkontrolovat nejlépe jednou za rok. Nezapomínejme , že oči máme opravdu jen jedny!
Komentáře
Publikováno: 2.12.2014