navštivte kvalitního optika ve své lokalitě
NAŠE VIZE
ODBORNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků pracují pracovníci s příslušnou odbornou kvalifikací.

ORIGINALITA
V prodejnách kvalitních očních optiků nabízíme brýlové čočky a kontaktní čočky renomovaných dodavatelů.

KVALIFIKACE
V prodejnách kvalitních očních optiků provádíme měření zraku – optometrii na profesionálním vybavení, s využitím nejnovějších vědeckých poznatků a s garancí správného, pohodlného vidění.
PŘESNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků zhotovujeme brýlové zakázky dle závazných a schválených norem společenstva očních optiků a optometristů.

SOLIDNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků dbáme na to, aby každá cena byla přesně vykalkulována a tato kalkulace dodržena.

INDIVIDUALITA
V prodejnách kvalitních očních optiků přistupujeme individuálně ke zvládnutí Vaší zrakové pohody za každé situace, ve které se můžete ocitnout.
KOMPETENCE
V prodejnách kvalitních očních optiků se všichni zavazujeme k neustálému vzdělávání a sledování nejnovtějších trendů a poznatků v oční optice.

SPOLEHLIVOST
V prodejnách kvalitních očních optiků se vždy můžete spolehnout na naše zkušenosti, podle kterých vybíráme řešení pro Vás.

DŮVĚRYHODNOST
V prodejnách kvalitních očních optiků si vážíme důvěry, kterou v nás vkládáte a ta je zavazující pro zpracování Vaší zakázky.

Proč není laser řešením Vaší oční vady?

Proč není laser řešením Vaší oční vady?

Operace, které Vás zbaví dioptrií a především diskuze kolem nich jsou v dnešním dynamickém a reklamou manipulovaném světě oblíbené. Kliniky, které tyto zákroky provádí, slibují mnohé. Jedním z nejlákavějších slibů a také důvodem nejčastějších návštěv laserových center je doživotní perfektní zrak bez brýlí.

Jako oční optici a optometristé o tomto tématu s lidmi hovoříme a často jsme překvapeni jejich zkreslenými názory na věc. Oční chirurgové ve své ordinaci s čekárnou plnou nervózních pacientů a pod diktátem zdravotních pojišťoven nemají dost času na to, aby upozorňovali na důležitá zdravotní fakta. A nejsou laserové zákroky především byznys, kde komerční účely hrají důležitou roli?

Když začnete uvažovat o laserovém zákroku na oku z důvodu korekce své oční vady, bylo by vhodné znát základní informace o místě, na kterém se celý zákrok odehrává. Co je vlastně zač ta rohovka, kterou stačí trochu upravita následně odhodit brýle nebo kontaktní čočky?

Rohovka je průhledná optická tkáň. Je mechanickou a chemicky neprostupnou bariérou mezi nitrem oka a zevním prostředím. Z optického hlediska je to nejdůležitější refrakční prostředí. Tloušťka centrální rohovky je asi 0,56 mm. Povrch rohovky pokrývá vrstva slzného filmu, jež vytváří ochranu rohovky jak mechanickou, tak i imunologickou.

Možná rizika jsou následující:
Pokud se jakkoli naruší činnost slzného filmu, vede to většinou k tomu, že povrch oka rychleji vysychá. Pocit suchých očí je způsoben také narušením nervových vláken, které neupozorní na suchost rohovky a nedojde ke zvlhčení pomocí slz.

Samotná rohovka je složena z několika navzájem přilnutých vrstev, z nichž převážná většina má velmi malou nebo téměř žádnou schopnost regenerace, a ta ještě klesá s přibývajícím věkem. Pokud dojde k porušení vrstev rohovky, může dojít k zánětu rohovky a hojivým procesům, které provází zákaly a jizvení rohovky

Nesmíme také zapomínat na to, že rohovka je nejcitlivější tkání v těle. Přímé podráždění nervových zakončení nevyvolá pouze mrkací reflex, ale narušení rohovkového epitelu může obnažit senzitivní zakončení trojklaného nervu, které je následováno intenzivním slzením, neovladatelným sevřením víček a vysokým stupněm bolesti.

Rohovka je bezcévná tkáň, s velmi pomalým metabolismem, z čehož vyplývá i velmi pomalé hojení.

A do tohoto velmi tenkého a složitého aparátu při laserovém zákroku musí operatér zasáhnout a nenávratně jej narušit. Operace představuje invazivní zákrok a s tím spojenou určitou míru rizika. Na rozdíl od nošení brýlí a kontaktních čoček, u kterých se při dobré prevenci dočkáme minimálního počtu komplikací, operace se jeví jako stav přivádějící nevratnou změnu. Důležité je vědět, že ve velkém množství případů se refrakční vada nebo astigmatismus vrací. Stane se tak většinou v důsledku hojivých procesů, kdy se může měnit zakřivení a tím pádem i lomivost rohovky. Brýle na čtení budete potřebovat tak jako tak a po operaci dokonce možná dříve než klient bez operace.

Pokud tedy chcete opravdu stabilní a ostré vidění, je třeba zvážit i negativa, která laserové operace mohou přinést. Zeptejte se lékaře, který vám bude zákrok provádět, zda vám garantuje, že:

– zraková ostrost a kontrastní citlivost nebude horší než s brýlemi či kontaktní čočkou?
– optická vada bude beze zbytku odstraněna a nečeká mě žádná recidiva?
– po zákroku nebudete zažívat syndrom suchého oka a problémy na ostrém slunci?
– už nebudete nikdy nosit brýle nebo kontaktní čočky?
– budete bez problému řídit auto v noci, či vidět ostře na střední vzdálenost?
– máte jistotu, že když se vada vrátí, budete moci absolvovat reoperaci?

V zásadě nejsme proti laserovým očním zákrokům jako takovým. Jsou řešením zrakových problémů u klientů, kteří je opravdu potřebují (například při velmi vysokých refrakčních vadách, kdy jsou brýle opravdu nepohodlné, těžké a nevzhledné a zároveň kontaktní čočky nejsou tolerovány). Pokud bychom ale měli zhodnotit míru rizika u jednotlivých možností korekce zraku, budou nejbezpečnější brýle. Následně brýle s kontaktními čočkami, samotné kontaktní čočky a na posledním místě operační zákrok.

A proto já mám v možnostech korekce zraku jasno a dále nosím brýle a kontaktní čočky. Když se pokazí brýle, můžeme udělat nové. Když kontaktní čočky nevyhovují, změníme jejich typ nebo je nosit přestaneme. Ale co když nastanou komplikace u laserového zákroku?

Aleš Žejdl

Komentáře

Publikováno: 10.6.2014